Dohodnite si obhliadku
Mame individualny pristup
+421 948 666 700
Po - Pia: 09:00 / 18:00
info@namierukuchyne.sk
Napíšte nám sme tu pre Vás

Články na najžiadanejšie témy

To najžiadanejšie z našeho blogu

Ako naplánovať veľkú rodinnú kuchyňu ?

Nikde nehrá kuchyňa v spoločnom bývaní takú ústrednú úlohu ako v rodine. Kuchyňa je miesto kde sa všetci stretávajú. Či už je to varenie alebo pečenie, robenie domácich úloh alebo len rozprávanie.

Bývanie s deťmi však kladie na kuchyňu špeciálne nároky – predovšetkým na bezpečnosť, úložný priestor, hygienu a funkčnosť.

Rodinná kuchyňa, čo to je?

Vo všeobecnosti sú to kuchyne v ktorých bývajú dospelí s deťmi do 18 rokov.

Rodinná kuchyňa berie do úvahy deti a ich potreby a zameriava sa na spoločný rodinný život.

Spoločne tam jedia, oslavujú narodeniny či pomáhajú deťom s domácimi úlohami. V skratke život v kruhu rodiny sa odohráva v jedálni. Kuchyňa je ústredným miestom v byte či dome. Zvláštnosťou oproti iným konceptom kuchýň je že rodinná kuchyňa je zameraná na bezpečnosť. Pretože sotva v žiadnej inej miestnosti je toľko nebezpečenstiev ako v kuchyni.

Štyri kľúčové body pri plánovaní kuchyne na mieru pre rodinu:

  Dostupný priestor: úložný priestor, prehľad, voľnosť pohybu

 Organizácia úkonov
 Je celoživotná
 Zvýšenie bezpečnosti

TIP 1: Úložný priestor

Je v kuchyni nevyhnutný, najmä ak je potrebné umiestniť riad, poháre, príbory, kuchynské náčinie, kuchynské spotrebiče, potraviny, zásoby a mnohé kuchynské pomôcky. Pre optimálne využitie dostupného priestoru sú nevyhnutné moderné riešenia.

Plnovýsuvné skrine sú nevyhnutnosťou v kuchyniach kde býva viacero ľudí. Ďalší úložný priestor možno vytvoriť pomocou soklových zásuviek aké ponúka výrobca kovania Blum. Rovnako dôležité je či sa pri linkách využije celá výška kuchyne.

Toto je dôležitý aspekt najmä v malých troj- alebo štvorizbových bytoch kde sú kuchyne často úzke alebo sú súčasťou obývačky. Rodiny sa môžu zaobísť sa bez horných skriniek iba vtedy ak existujú alternatívne možnosti úložného priestoru ako sú napríklad vitríny.

Kúpa veľkej chladničky do výšky 178 cm je pre potraviny rozumnou investíciou. V ideálnom prípade má chladnička viac ako 200 litrov úžitkovej kapacity. V závislosti od toho aká veľká je individuálna potreba chladiaceho a mraziaceho výkonu sú dostupné aj kombinácie chladničky s mrazničkou alebo chladničky side-by-side s ešte väčším priestorom. Na skladovanie potravín stojí za to popremýšľať o zriadení technickej miestnosti.

V podstate existujú dizajny kuchýň, ktoré umožňujú viac úložného priestoru ako iné a preto sú vhodnejšie pre rodiny. Napríklad jednoduché kuchynské linky sú len málokedy tou správnou voľbou pre rodinu. Pri kúpe rodinnej kuchyne je ďaleko lepšie rozhodnúť sa pre kuchyňu v tvare U, G alebo L. Vďaka premysleným rohovým riešeniam ponúkajú tieto kuchynské riešenia výrazne viac úložného priestoru a vďaka svojej štruktúre umožňujú lepšie a efektívnejšie trasy chôdze.

Tip 2: Vytvorte si prehľad – to sa dá dosiahnuť správnym dizajnom kuchyne

Netreba však podceňovať hľadisko prehľadu. Ak je dostatok miesta a sú dobre zvolené zorné línie sporáka a prípravnej plochy, väčšinou máte na potomka dobrý výhľad. To je výhodou ak sa deti napríklad hrajú v obývačke alebo varia s kamarátmi. Otvorený plán v ktorom sú hranice medzi obývacou, jedálenskou a kuchynskou časťou plynulé je ideálny pre rodiny. Kuchyne s ostrovčekom na varenie sú ideálne pre rodiny.

Tip 3: Myslite na dostatočnú voľnosť pohybu

Ak je situácia živšia, sloboda pohybu hrá dôležitú úlohu. To zaisťuje, že úkony v kuchyni sú bezpečné, efektívne a ergonomické aj v turbulentných situáciách. Kuchyne s priestorom menším ako 1,20 m medzi kuchynskou skrinkou a ostrovčekom alebo medzi dvoma kuchynskými linkami zvyčajne umožňujú malú voľnosť pohybu – najmä ak sú kuchynské skrinky otvárané z oboch strán súčasne. Pri jedálenských kuchyniach, v ktorých sa majú pohybovať viacerí členovia rodiny voľne a bez zábran je preto vhodné veľkoryso navrhnúť priestor medzi kuchynskými kútmi alebo v malých rodinných kuchyniach použiť posuvné dvierka a zásuvky. Takže nielen všetci členovia rodiny sa môžu voľne pohybovať. Kuchynský nábytok tiež žije dlhšie a vydrží keď potomok opäť búrlivo otvorí dvierka kuchynskej skrinky.

Tip 4: Integrujte jedálenský kút do kuchyne

Ak to priestor dovolí, miesto na sedenie by v rodinnej kuchyni nemalo chýbať. Sú na to rôzne možnosti:

Kuchynské linky v rôznych variantoch

Predĺžená pracovná doska (predlžovací stôl)

Pripojená doska pultu

Jedálenský stôl a jedálenský kút

Kuchynská linka sa dá jednoducho premiestniť s predĺženou pracovnou doskou, ktorá buď pokračuje až na podlahu alebo je podopretá opornými nožičkami. Vznikne tak malý jedálenský kút v podobe rozťahovacieho stola. Ideálne riešenie pre malú rodinnú kuchyňu vo veľkom meste. Ak je na kuchynskom ostrovčeku umiestnená pracovná doska v smere do obývacej časti, ostrovček slúži aj ako priestorovo nenáročný jedálenský kút.

Do veľkej otvorenej kuchyne má však zmysel zvoliť jedálenský stôl. Pri jedálenskom stole sa nájde miesto pre celú rodinu a spoločnému jedeniu už nič nestojí v ceste. Napriek tomu sa pulty často používajú ako predeľovače miestností vo veľkoryso plánovaných rodinných kuchyniach často v kombinácii s prídavným jedálenským stolom v otvorenom obývacom priestore.

Tip 5: Začleňte ergonomické otázky do plánovania kuchyne

Ergonómia je veľkým problémom najmä pre rodiny s malými deťmi: ak musíte často dvíhať svoje deti, chcete si chrániť chrbát. Preto treba voliť skrinky do kuchyne ktoré uľahčia prístup k uskladnenému tovaru. Namiesto štandardnej skrinky s policami by sa rodiny mali rozhodnúť pre kuchynské skrinky so zásuvkami. Kuchynské skrinky ako SPACE TOWER sú ideálne ako úložné skrinky. Vďaka plnovýsuvom je obsah skrine ľahko dostupný zo všetkých strán.

Veci, ktoré sú často potrebné – ako je riad, poháre alebo príbory – je najlepšie uložiť tak aby boli v dosahu všetkých členov rodiny. Podľa ergonomických úrovní je na to ideálna plocha priamo pod pracovnou doskou.

Správna výška pracovnej dosky je dôležitá aj z ergonomických dôvodov. Každý, kto trávi veľa času v kuchyni a pracuje to ocení. V ideálnom prípade je optimálna výška pracovnej dosky okolo 10 až 15 cm pod lakťom.