Dohodnite si obhliadku
Mame individualny pristup
+421 948 666 700
Po - Pia: 09:00 / 18:00
info@namierukuchyne.sk
Napíšte nám sme tu pre Vás

Články na najžiadanejšie témy

To najžiadanejšie z našeho blogu

Ako si optimálne naplánovať kuchynské zóny pre kratšie vzdialenosti ?

Ako na kratšie vzdialenosti v kuchyni ?

Ako si naplánovať kuchyňu na mieru, aby boli pri práci krátke vzdialenosti a tým aj rýchlejšie varenie? Väčší komfort pri práci v kuchyni zabezpečuje rozumné rozdelenie kuchyne na rôzne pracovné plochy alebo kuchynské zóny. Ukážeme si ako sa dajú optimálne usporiadať jednotlivé funkčné zóny, spolu 5 kuchynských zón. Usporiadanie môžete lepšie pochopiť pomocou príkladov ergonomických plánov.

Čo sa dočítate :

• 5 kuchynských zón pre optimálne plánovanie kuchyne

• 5 kuchynských zón - krátky prehľad

• Ergonomické plánovanie kuchyne: usporiadanie kuchynských plôch podľa
pracovného trojuholníka

• Návrhy na rozumné usporiadanie pre každý typ kuchyne

5 kuchynských zón pre optimálne plánovanie kuchyne

Je nutné si uvedomiť a popísať si svoje nároky a zvyky pri užívaní kuchyne a informovať o nich svojho stolára alebo dizajnéra. Pracovné procesy sa dajú optimalizovať ak budete mať na pamäti 5 kuchynských zón a budete postupovať systematicky.

5 kuchynských zón - sú to:

• "uskladnenie potravín"

• "uskladnenie riadu, príboru, hrncov atď. "

• "umývanie"

• "príprava"

• "varenie, pečenie"

Prejdite zónu po zóne. Pretože štruktúrované plánovanie kuchyne je jediný spôsob, ako znížiť naháňanie sa v kuchyni a ušetriť čas.

5 kuchynských zón – krátky prehľad

Zóna uskladnenia potravín

Kuchynská časť, kde sa potraviny skladujú, by mala mať dostatok priestoru. Potraviny a kuchynské náčinie by ste mali dočiahnuť rýchlo. Niet preto divu, že k tejto kuchynskej zóne je priradená aj chladnička.

Koľko úložného priestoru tu treba naplánovať, závisí od individuálnych požiadaviek alebo faktorov ako je početnosť domácnosti a ako často varíte.

Zóna uskladnenia riadu, príboru, hrncov atď.

V kuchynskom úložnom priestore môžete uložiť poháre, riad a príbory. Z hľadiska ergonómie by mali byť skrinky vybavené dostatočne veľkými plnovýsuvmi pre často používaný riad.

TIP: Uloženie je praktické najmä vtedy, ak umývačka nie je ďaleko od riadu.
Vďaka tomu je nakladanie a vykladanie oveľa jednoduchšie.

Zóna umývania

V dobre naplánovanej kuchyni je drez blízko prípravnej zóny. Všade, kde sa pripravuje jedlo, je nevyhnutná čistota a hygiena. Aj preto patrí umývačka riadu do kuchynskej zóny umývania.

Aby ste zachovali hygienu pri likvidácii, oplachovaní alebo čistení potravín, mali by ste už pri plánovaní kuchyne myslieť na zásuvku alebo skrinku na odkladanie riadu. A to rovno pri vstavanom umývadle.

TIP: Praktické separátory odpadu v drezovej skrinke zlepšujú hygienu v
kuchyni.

Zóna prípravy

Či už dosky na krájanie, nože alebo potraviny ako múka, olej a korenie. Všetko potrebné na prípravu jedla je uložené v prípravnej zóne. Táto zóna predstavuje hlavnú pracovnú plochu kuchyne, preto by mala byť veľkoryso naplánovaná.

V ideálnom prípade by mala byť „prípravná“ kuchynská zóna naplánovaná medzi priestorom na varenie a priestorom na umývanie. To zaručuje krátke vzdialenosti pri varení.

TIP: Pre dostatočný priestor na pohyb a možnosti skladovania naplánujte
pracovnú plochu tak, aby bola široká aspoň 90 cm.

Zóna varenia a pečenia

Varná zóna je ideálne umiestnená hneď vedľa prípravnej zóny. Hrnce, panvice, kuchynské náčinie, kastróly a ďalšie príslušenstvo na varenie a pečenie nachádzajú svoje miesto vo varnej zóne.

Vedľa sporáka je možné umiestniť aj úzku spodnú skrinku. Korenie alebo plech na pečenie sú tak vždy po ruke.

TIP: Široké spodné skrinky a vysoká odkladacia skriňa na vybavenie s výsuvmi poskytujú dostatočný úložný priestor.

Ergonomické plánovanie kuchyne: usporiadanie kuchynských plôch podľa pracovného trojuholníka

Usporiadanie kuchynských skriniek sa najlepšie robí podľa fáz práce. Na tento účel sú odkladacie, skladovacie, oplachovacie, prípravné a varné zóny usporiadané v smere hodinových ručičiek pre pravákov a v opačnom smere pre ľavákov.

Pracovný trojuholník pri plánovaní kuchyne

Spomínaných päť kuchynských zón (funkčných plôch) je možné realizovať vo všetkých tvaroch a veľkostiach kuchýň. Je dôležité, aby vzdialenosti medzi zónami neboli príliš veľké. Zároveň by mal byť stále dostatok miesta na pohyb. Dôležité sú najmä krátke vzdialenosti medzi tromi hlavnými priestormi v kuchyni – umývanie, varenie, uskladnenie. Len tak sa dá v pracovnom trojuholníku pracovať ergonomicky.

Kuchynský trojuholník pozostáva z nasledujúcich troch hlavných častí kuchyne:

• Prípravná

• Umývacia

• Varná

Vzdialenosť medzi týmito tromi zónami by nemala byť väčšia ako 1,50 m. Pracovné zóny však nie sú rovnocenné. Chladnička sa v kuchynskom pracovnom procese používa oveľa menej často ako sporák a drez. Na pracovnej ploche medzi nimi musí byť priestor na pohyb. Pracovná plocha medzi drezom a sporákom slúži na prípravu a preto by aj v malých kuchyniach mala mať aspoň 90 cm.

DÔLEŽITÉ: zóna umývania je pri plánovaní kuchyne mimoriadne
dôležitá. Nielenže tu umývajú riad, ale aj sa čistia potraviny
a likvidujú všetky odpadky.

Návrhy na rozumné usporiadanie pre každý typ kuchyne

Kuchyňa v tvare L

Predstavte si chladničku, sporák a umývadlo v kuchyni v tvare L. Na jednom konci máme chladničku, na druhom konci sporák a v strede umývadlo. Ak si pomyselne pospájame tieto tri body vyjde nám trojuholník. A práve takéto rozdelenie nám zaručí úsporu času pri varení. Medzi bodmi nám taktiež vzniká dostatočný pracovný priestor. Pokiaľ by sme dali sporák a chladničku blízko vedľa seba a umývadlo na koniec, nebudeme mať priestor na prípravu jedla.

Kuchyňa v tvare I

Druhý najčastejší príklad použitia metódy pracovného trojuholníka je v rovnej kuchyni v tvare I. Tu moc riešiť nemusíme, základ je umiestniť na stred umývadlo, na začiatku sporák a na konci chladničku alebo naopak podľa toho ako vám to bude vyhovovať, takto vytvoríme efektívne rozmiestnenie.

Pri každej variante platí pracovný priestor minimálne 45cm pretože bežné varenie vyzerá takto : potraviny niekde musíme skladovať (chladnička, potravinová skriňa), najprv ich vyberieme na pracovnú dosku a umyjeme (drez) a následne uvaríme (varná doska). Táto jednoduchá metóda vám uľahčí rozhodovanie čo, kde umiestniť pri plánovaní.

Zóny kuchyne podľa využitia

Ak si plánujete funkčne rozdeliť miesta v skrinkách aby ste mali všetko poruke ponúkame krátky prehlaď využitia miesta v skrinkách podľa vyťaženosti :

  • Miesto od 40 cm do 200 cm je to najčastejšie využívaná zóna, skrinky a spotrebiče sú najviac používané pri varení, sem umiestnime poháre, taniere, hrnce, všetko čo budeme denne potrebovať.

  • Do 40 cm – sú najspodnejšie miesta v skrinkách, tieto používame len občasne.

  • Pokiaľ plánujete kuchynskú linku až po strop, na miesta v skrinkách od 200 cm a vyššie budete odkladať veci sezónneho charakteru, ktoré použijete raz za rok alebo aj nikdy.