Dohodnite si obhliadku
Mame individualny pristup
+421 948 666 700
Po - Pia: 09:00 / 18:00
info@namierukuchyne.sk
Napíšte nám sme tu pre Vás

Články na najžiadanejšie témy

To najžiadanejšie z našeho blogu

Ako si správne naplánovať otvorenú kuchyňu na mieru ?

Otvorené kuchyne už nie sú vzácnosťou, veľké miestnosti pre koncepty otvoreného bývania sú v novostavbách samozrejmosťou. Kuchyňa už nie je priestorovo oddelená ale spojená s obývačkou. O tom, že otvorená kuchyňa je priestranná a prepojená niet pochýb.

Je však tento typ plánovania vhodný aj pre vás? V nasledujúcom článku sa dočítate o tom na čo si treba dať pozor, ak chcete kuchyňu plánovať a navrhnúť.

Obsah

• Otvorená verzus polootvorená kuchyňa

• Novostavba, stará budova alebo posledné poschodie pre otvorenú kuchyňu?

• Plánovanie otvorenej kuchyne

• Tiché a diskrétne kuchynské spotrebiče v otvorenom obývacom priestore

• Inšpirácie a tipy na dizajn pre otvorené kuchyne

• Otvorené kuchyne

Otvorená verzus polootvorená kuchyňa

Oproti uzavretej kuchyni nie je otvorená kuchyňa v samostatnej miestnosti ale spolu s jedálňou a obývačkou uprostred veľkej obývačky. Prechod medzi jednotlivými časťami je plynulý.

TIP: Ak chcete môžete kuchyňu a obývaciu časť od seba opticky oddeliť dizajnom podlahy alebo steny.

V prípade "polootvorenej kuchyne" nie je plánovaná miestnosť úplne otvorená. Kuchyňa je v tomto prípade opticky oddelená od obývacej časti priečkami prípadne je kuchyňa umiestnená vo výklenku. Možnosťou je kuchynský bar ako predeľovač miestnosti.

Otvorená kuchyňa áno alebo nie?

Akokoľvek „lákavá“ môže byť otvorená kuchyňa na prvý pohľad rovnako ako všetky ostatné kuchynské štýly a typy musíte sa sami rozhodnúť či je otvorená kuchyňa pre vás to pravé.

Výhody :

• možnosť sa rozprávať

• sloboda pohybu

• reprezentatívnosť

Nevýhody :

• Zápachom z kuchyne v obývačke

• Vykurovanie

• Žiadna optická zábrana v prípade poruchy alebo opráv

• Náklady na modernizáciu

Otvorené kuchyne môžu byť drahé v závislosti od ich veľkosti a počtu kuchynských spotrebičov. Priestranná, otvorená kuchyňa s ostrovčekom na varenie a najmodernejšími kuchynskými spotrebičmi jednoducho stojí viac ako jednoduchý kuchynský kút s jednoduchým vybavením.

Novostavba, stará budova alebo posledné poschodie pre otvorenú kuchyňu?

V prípade podkrovných bytov šikmá strecha jednoznačne obmedzuje priestor s čím treba počítať už pri plánovaní. V starých budovách, bytoch alebo domoch je často rozdelený pôdorys na veľa malých miestností, a teda ak chcete otvorenú kuchyňu, musíte zmodernizovať starú budovu. Je za tým veľa námahy a nie vždy je možné zmeniť pôdorys.

Pre otvorenú kuchyňu musí mať váš obytný priestor správny pôdorys, ideálne úplne otvorený priestor.

Aký typ kuchyne je vhodný pre otvorený koncept bývania?

Pre otvorený koncept bývania sú v zásade vhodné všetky tvary kuchyne. Varný ostrovček v strede miestnosti je obľúbený najmä pri moderných otvorených konceptoch bývania. Pôsobí ako ústredný bod obytného priestoru a je tzv. komunikačným centrom.

Otvorený pôdorys ponúka veľa možností na umiestnenie sedenia. V závislosti od vašich predstáv, tvaru kuchyne a pôdorysu ho môžete do obývačky začleniť rôznymi spôsobmi, a to ako:

• kuchynský bar alebo pult

• nástenný pult

• integrovaný jedálenský stôl

• samostatný jedálenský stôl

Jedálenský kút je možné napojiť priamo na kuchynský ostrovček napríklad v podobe kuchynskej linky, ktorá je vytvorená pomocou pripevnenej alebo predĺženej pracovnej dosky. Kuchynské linky alebo kuchyne v tvare L alebo U môžete rozšíriť aj menšou doskou čo je dobré riešenie najmä pri obmedzenom priestore.

TIP: Ak máte jedálenský kút dbajte na to aby vo vašej otvorenej kuchyni boli krátke vzdialenosti.

Odporúčame: Tiché a diskrétne kuchynské spotrebiče v otvorenom obývacom priestore

Prevádzková hlučnosť kuchynských spotrebičov vás môže rýchlo vyrušiť pri pozeraní televízie alebo oddychu v obývačke.

Odsávač pár je najväčším generátorom hluku medzi elektrospotrebičmi. Umývačky riadu sa považujú za celkom tiché pri hlučnosti okolo 40 decibelov. Ak je umývačka vybavená "tlačidlom stíšenia", umývací program beží o niekoľko decibelov tichšie. Chladničky by na druhej strane mali byť výrazne tichšie pri 30 až 35 decibeloch.

TIP: V otvorených kuchyniach dbajte na to, aby kuchynské spotrebiče neboli vizuálne nápadné.

Namiesto objemnej stojacej chladničky sa rozhodnite pre vstavanú chladničku, ktorá zmizne za čelnými plochami kuchyne. Skryté ostávajú aj plne integrované umývačky riadu bez viditeľného ovládacieho panelu. A namiesto komínového odsávača pár si môžete vybrať šikmý odsávač pár (nadhlavový digestor) alebo vstavaný. Integrované odsávače varnej dosky s odsávaním nadol sú ideálne pre varný ostrovček. Odsávač tak nedominuje obytnej časti.

Inšpirácie a tipy na dizajn pre otvorené kuchyne

V zásade môže byť otvorená kuchyňa plánovaná vo všetkých farbách a štýloch. Napriek tomu je pri plánovaní kuchyne potrebné zvážiť niekoľko vecí, aby ste v obývačke zaistili harmóniu:

• Držte sa jednotnej farebnej schémy

• Naplánujte si dostatok úložného priestoru

• Uprednostňujte kuchynské čelá bez vzoru

Otvorené kuchyne

Otvorené bývanie spája varenie, jedenie a bývanie v jedinej izbe. Tento typ plánovania je pomerne drahý ale v súčasnosti je veľmi populárny. Otvorené bývanie umožňuje sociálnu interakciu a považuje sa za komunikatívne. Zároveň sa zvyšujú nároky na plánovanie kuchyne, ktoré musí plynule zapadnúť do celkového konceptu. Našťastie výrobcovia kuchýň stále viac ponúkajú vhodný nábytok do obývacej časti.