Dohodnite si obhliadku
Mame individualny pristup
+421 948 666 700
Po - Pia: 09:00 / 18:00
info@namierukuchyne.sk
Napíšte nám sme tu pre Vás

Články na najžiadanejšie témy

To najžiadanejšie z našeho blogu

Biela kuchyňa

Biela kuchyňa

Biele kuchyne sú nestarnúcou klasikou.

Nie je biela ako biela. Nesprávne zladené biele tóny medzi kuchyňou, stenou a podlahou môžu pokaziť radosť z novej bielej kuchyne na mieru. Hlavnú úlohu pri výbere bielej kuchyne hrá otázka či lesklé alebo matné skrinky.

Čo sa týka bielej kuchyne zhrnuli sme pre vás všetko od správneho odtieňa bielej cez výber štýlu kuchyne až po dizajn.

Obsah článku :

• Výhody a nevýhody bielej kuchyne

• Do akého štýlu sú vhodné biele kuchyne?

• Biele kuchynské čelá: matné alebo vysoko lesklé?

• Kombinácie pri plánovaní bielych kuchýň

• Biela kuchyňa – a aká podlaha?

• Náklady na bielu kuchyňu

Pohľad do katalógov výrobcov kuchynského nábytku a na ponúkané kuchynské čelá nám ukazuje rozmanitosť možných bielych variácií:

• arktická biela

• alpská biela

• krištáľovo biela

• magnólia

V katalógoch výrobcov sú rôzne žiarivé biele tóny. Kým ešte pred niekoľkými rokmi sa číre biele tóny predávali väčšinou vo vysokom lesku v súčasnosti sú na vzostupe matné biele predné plochy.

Pre o niečo teplejšiu a o niečo tmavšiu bielu známu aj ako béžová alebo vanilková sa v kuchynskom priemysle udomácnil pojem magnólia. Tento teplý odtieň bielej je jednou z najobľúbenejších farieb kuchýň a uplatňuje sa v klasickej aj vidieckej kuchyni.

Výhody bielej kuchyne :

• Zosvetľuje kuchyňu

• Opticky zväčšuje kuchyňu

• Veľa slobody pri plánovaní kuchyne

• Nadčasovosť

• Dá sa dobré farebne kombinovať

• Všestranná

• Dobrá cena pri ďalšom predaji bytu

Nevýhody bielej kuchyne :

• Niekedy pôsobí stroho

• Niekedy slabý cool efekt

• Citlivé na nečistoty

• Až príliš veľká stávka na istotu

Pre aký štýl kuchyne sú vhodné biele kuchyne?

Bez ohľadu na to aký dizajnový štýl si vyberiete: Biele kuchynské dvierka sú vždy dobrou voľbou.

Biele kuchynské dvierka vo vidieckom štýle: Moderný vidiecky štýl si zachováva útulný šarm a zároveň zahŕňa moderné prvky.

Biele kuchyne v škandinávskom štýle: Biele kuchyne sú ideálne aj pre škandinávsky kuchynský štýl, ktorý aj tak inklinuje k svetlým pastelovým farbám a zaujme jednoduchými tvarmi a úchytkami.

Biele kuchyne bez úchytiek: Nedostatok úchytiek umocňuje dojem bezchybnosti a preto je ideálny pre každého kto uprednostňuje moderný, jednoduchý štýl.

Biele kuchynské čelá: matné alebo vysoko lesklé?

Za vzhľad vašej bielej kuchyne je zodpovedný predovšetkým typ povrchu. V konečnom dôsledku je vecou osobného vkusu či uprednostňujete biele čelá kuchyne v matnom alebo lesklom prevedení.

Lesklé kuchynské čelá v bielej farbe vyzerajú ako zrkadlá vďaka čomu sú ideálne do malých kuchýň. Najlepšie odrážajú svetlo a miestnosť pôsobí jasnejšie a väčšie.

Matné biele čelá sa obzvlášť dobre hodia do otvorených bezúchytkových obytných konceptov s kuchynským ostrovčekom. Vďaka povrchovej úprave proti odtlačkom prstov už nie sú odtlačky na matných povrchoch tak viditeľné ako kedysi.

TIP: Dávajte pozor na povrchovú úpravu proti odtlačkom prstov na matných kuchynských dvierkach.

Kombinácie pri plánovaní bielych kuchýň

Biela kuchyňa sa často kombinuje s akcentovou farbou napríklad s pracovnou doskou z tmavého kameňa alebo dreva. S bielou sa dajú kombinovať v podstate všetky farby tlmené aj svetlé a takmer všetky tóny dreva. Otvára to veľa možností pre plánovanie kuchyne.

Biele kuchynské čelá s drevenými akcentmi

Biela sa hodí k dreveným tónom. Biela sa javí ako jasná a čistá zatiaľ čo drevo pôsobí teplo, prirodzene a trochu surovo. Kombinácie bielej a dreva sa navzájom posilňujú.

TIP: Pri otvorených konceptoch bývania venujte pozornosť tomu ako tón dreva v kuchyni ladí s ostatnými tónmi dreva v miestnosti.

Nakombinujte bielu kuchyňu s čiernymi doplnkami Biela a čierna sú perfektnou farebnou kombináciou. Pri správnom použití môže kontrast viesť k fascinujúcim efektom s ktorými je možné individuálne usporiadať kuchynské linky. Čo tak biela kuchyňa bez úchytiek s čiernou pracovnou doskou, čiernou batériou a drezom?

Biele kuchynské dvierka s mramorovaním

Namiesto obyčajných bielych kuchynských dvierok môžete svoju kuchyňu navrhnúť aj s mramorovanými čelami. Žili robia kuchyňu živšou. Mramorovaná biela navyše vyžaruje eleganciu. Nemusí to byť ani pravý biely mramor.

Navrhnite si bielu kuchyňu s rožnými farbami

Ak je pre vás biela kuchyňa príliš „nudná“, môžete schválne vniesť do hry farby. Pracovné dosky z farebných kamienkov, farebné drezy a kuchynské armatúry, farebné špajdle alebo kuchynské spotrebiče ako pútače. Ak ide o otvorenú kuchyňu treba voliť farby, ktoré sa nachádzajú v celej obytnej časti.

Biela kuchyňa - a aká podlaha?

Esteticky sa pri podlahe bielej kuchyne opäť vynára otázka: kontrast alebo nie?

V kombinácii s bielou podlahou je umocnený priestorovo zväčšujúci efekt bielej kuchyne. Je však dôležité sa uistiť aby dva odtiene bielej navzájom ladili. Dôrazne odporúča porovnanie vzoriek. Tmavé podlahy so svetlými kuchynskými dvierkami menia priestorový efekt o 180 stupňov. Kuchyňa pôsobí kompaktnejšie.

Tip : Nečistoty sú menej viditeľné na tmavých podlahách a biela kuchyňa pôsobí menej sterilne.

Parkety sa tiež hodia k bielym kuchyniam. Drevený odtieň podlahy dodáva bielym kuchynským čelám či už lesklým alebo matným útulný nádych.

Tip: Pri parketách v kuchyni myslite na olejovú alebo voskovú úpravu.

Náklady na bielu kuchyňu

Cena kuchyne spravidla nezávisí od jej farby. Biele kuchyne nájdete v úvodných cenách aj v luxusnej triede. Viditeľný rozdiel je často spôsobený použitým povrchom. Lacné fóliové predné strany sú menej pôsobivé ako drahšie s vysokým leskom.

Tip : Pri bielych kuchynských čelách sú kvalitatívne rozdiely povrchov často rýchlo viditeľné pri priamom porovnaní.