Dlhodobý moderný trend prepojenia kuchyne a obývacej izby nám umožňuje spojenie aktívnej a oddychovej časti domu. Zo skúseností s výrobou kuchyne na mieru vieme že je ale potrebné postrážiť si dizajn aby obe miestnosti koncepčne do seba zapadli a ladili spolu ako jeden celok.
Dizajnové zladenie Zvláštne by pôsobilo spojenie vidieckej kuchyne a minimalistickej obývačky. Celkové farebné zladenie, materiálové zladenie, zladenie podláh ale aj nábytku je preto dôležitou častou prípravy. Čiže pri plánovaní robíme zásadne obe miestnosti naraz, pretože všetko na seba farebne a materiálovo nadväzuje – od záclon, dverí, tapiet, umiestnenia televízora, kuchynského ostrovčeka až po ľadničku a varnú dosku. Pokiaľ si nie ste celkom istý rozhodne odporúčame využiť služby bytového dizajnéra.
Povedzme si krátko o výhodách :
- Pri varení nebudete odstrčený niekde inde ako je vaša rodina príp. návšteva ale budete sa aktívne zapájať do rozhovorov.
- Otvorený priestor – spojením kuchyne a obývacej izby je na pohľad miestnosť priestrannejšia a svetlejšia.
- Ak máte malý byt odstránením steny medzi týmito miestnosťami získate väčší priestor.
- A v neposlednom rade sledovanie TV počas varenia.
Nevýhody :
- Niekto chce počúvať rádio niekto sledovať TV. Platí že čím väčší priestor máme na kuchyňu spojenú s obývačkou tým sa budeme menej rušiť.
- Pachy pri varení, hluk z digestora alebo mixéru môže niekomu časom prekážať.
- Ak prechádza návšteva cez kuchyňu do obývačky uvidí vám do hrncov, čo nie je príjemne.
- Neporiadok po varení je vidieť z obývačky.
Kde kuchyňa konči a začína obývacia izba Pomyselne alebo dizajnovým riešením je potrebne tieto dve miestnosti rozdeliť aby bolo zrejmé, že sa kuchyňa nenachádza v obývačke. Predeliť sa nám ho podarí krbom, zásuvnými dverami, jedálenským stolom, kuchynským ostrovčekom prípadne dvojkrídlové dvere, úzka drevená alebo murovaná zástena.