Dohodnite si obhliadku
Mame individualny pristup
+421 948 666 700
Po - Pia: 09:00 / 18:00
info@namierukuchyne.sk
Napíšte nám sme tu pre Vás

Články na najžiadanejšie témy

To najžiadanejšie z našeho blogu

Plánovanie novej kuchyne na mieru v 11 krokoch

Plánovanie kuchyne na mieru nie je také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Keďže budete mať vybavenú kuchyňu na x rokov určite sa oplatí odpovedať si na dôležité otázky. Len v 11-tich jasných krokoch sa priblížite k vašej novej kuchyni a získate lepšiu predstavu o tom aké funkcie chcete aby vaša kuchyňa plnila aké kuchynské spotrebiče sú pre vás nevyhnutné a ako by ste chceli svoju novú kuchyňu navrhnúť.

Kroky ako naplánovať kuchyňu:

 1. Analýza potrieb

 2. Informujte sa o kvalitatívnych vlastnostiach kuchyne

 3. Správne zamerajte kuchyňu

 4. Určiť tvar kuchyne

 5. Vyberte si vstavané spotrebiče

 6. Plánovanie vysokých skriniek pre veľké množstvo úložného priestoru

 7. Výber spodných skriniek, nástenných skriniek a rohových skriniek

 8. Vyberte si svoj dizajnový štýl

 9. Naplánujte umiestenie umývadla

 10. Naplánujte si pracovnú plochu a vyberte pracovnú dosku

 11. Naplánujte si zástenu vrátane osvetlenia

1. Analýza potrieb

Pred samotným plánovaním vašej novej kuchynskej linky je dôležité aby ste sa zaoberali analýzou potrieb:

• Koľko ľudí bude využívať vašu kuchyňu?

• Čo sa vám páčilo na vašej predchádzajúcej kuchyni a čo sa vám nepáčilo vôbec?

• Čo je pre vás vo vašej kuchyni najdôležitejšie?

• Potrebujete miesto?

• Chceli by ste integrovať na ostrovček varnú dosku?

• Je kuchyňa zatvorená alebo otvorená?

• Aký štýl preferujete?

• Čo nesmie chýbať vo vašej novej kuchyni, čo je príjemné mať?

Pri analýze potrieb v zásade zohráva úlohu aj to či si sami staviate dom alebo ste vlastník bytu. Pretože ak staviate dom môžete sa rozhodovať oveľa slobodnejšie. Ako vlastník bytu ste na druhej strane viazaní pôdorysom.

2. Informujte sa o kvalitatívnych vlastnostiach materiálov kuchyne

V závislosti od individuálnych požiadaviek a preferencií dizajnu je výber materiálov použitých v kuchyni obrovský. Vopred sa informujte o príslušných rozdieloch v kvalite a o tom ako spoznáte kvalitné kuchynské skrinky. Otázka materiálov je dôležitá pretože materiál má vplyv na cenu. Najmä pri výbere kuchynských čiel-pohladového materiálu a pracovných dosiek by ste mali presne vedieť, ktorý materiál si želáte mať.

No nielen materiály ale aj kvalita výrobcu-stolára ovplyvňuje cenu kuchyne. Treba si však uvedomiť, že lepší stolári ponúkajú všetko z jedného zdroja. Týmto spôsobom môže byť vaša nová kuchyňa navrhnutá podľa vášho individuálneho vkusu bez toho aby ste museli robiť kompromisy.

3. Správne zamerajte kuchyňu

Buďte aktívni a zamerajte si kuchyňu. Je dôležité zaznamenať rozmery okien, dvier, stropu, šikmé steny alebo výčnelky . V starej budove to môže byť komplikovanejšie ako v novej. Ale nebojte sa zameranie kuchyne aj tak nebude trvať dlho.

Pri novostavbách a kompletných rekonštrukciách máte rozhodujúcu výhodu pri plánovaní: ste flexibilní a môžete si nechať namontovať prípojky v závislosti od vášho individuálneho plánovania kuchyne. Pri čiastkových rekonštrukciách je dôležité skontrolovať, či je možné zmeniť umiestnenie prípojok.

TIP: Z bezpečnostných dôvodov by mali byť elektrické spotrebiče v kuchyni vždy zapojené do samostatného okruhu.

4. Určiť tvar kuchyne

Pri stavbe nového domu sa môžete slobodne rozhodnúť pre dizajn kuchyne. Môžete si naplánovať svoju vysnívanú kuchyňu a podľa toho nastaviť prípojky. To je nevyhnutné najmä ak chcete mať napr. ostrovček na varenie. Iná situácia nastáva keď je už určený pôdorys a virtuálne definuje tvar vašej kuchynskej linky. V podstate pri výbere tvaru kuchyne musíte myslieť na jednotlivé pracovné zóny v kuchyni. Cieľom plánovania vašej kuchyne musia byť vzdialenosti pri varení čo najkratšie. Zaoberajte sa teda otázkou ako musíte z ergonomického hľadiska usporiadať jednotlivé časti kuchyne.

Aká forma kuchyne (kuchyňa v tvare L, I, U, G, kuchyňa s ostrovčekom) je v konečnom dôsledku vhodná závisí od rôznych faktorov. Úlohu zohráva nielen veľkosť kuchyne a jej pôdorys ale aj dostupný finančný rozpočet a požadovaný úložný priestor.

5. Vyberte si vstavané spotrebiče

Skutočným ťahúňom ceny pri plánovaní novej kuchyne sú kuchynské spotrebiče. Na náklady kuchyne má rozhodujúci vplyv počet potrebných spotrebičov, vybavenie a čoraz viac aj dizajn.

Výber kuchynských spotrebičov ukazuje, prečo je zisťovanie potrieb také dôležité:

• Potrebujete štandardné rozmery spotrebičov alebo malé z dôvodu nedostatku miesta?

• Potrebujete tiché spotrebiče keď plánujete otvorenú kuchyňu?

• Chcete mať vo svojej kuchyni značkové spotrebiče?

• Bez ktorých prvkov výbavy v zariadeniach sa zaobídete a bez ktorých nie?

• Ktoré zariadenia skutočne používate?

• Digestor komínový alebo s filtrom?

Čím lepšie budete informovaní o spotrebičoch tým lepšie riešenia nájdete. Vedeli ste napríklad, že kombinované zariadenia sú lacnejšie ako dve samostatné zariadenia? Čo tak použiť namiesto rúry a parného hrnca konvektomat? Je nevyhnutné si včas napr. ujasniť kadiaľ pôjde potrubie na odvod vzduchu odsávača pár ako aj otázku či práčka a sušička potrebujú priestor aj vo vašej novej kuchyni.

Myslieť treba aj na polohu všetkých vstavaných zariadení. Ak plánujete dispozičné riešenie kuchyne so špajzou môžete tam umiestniť niektoré spotrebiče ale aj množstvo zásob.

6. Plánovanie vysokých skriniek pre veľké množstvo úložného priestoru

Najprv by ste si mali naplánovať najväčšie prvky v priestore kuchyne aby sa dal vhodne doplniť všetok ostatný nábytok. Vo vysokých skriniach je priestor pre chladničku, mrazničku, rúru, mikrovlnku, parný varič alebo kávovar. Ak sa rozhodnete pre stojacu chladničku alebo americkú chladničku side-by-side na to by ste samozrejme pri plánovaní nemali zabúdať.

Vysoké skrinky sú dôležitými prvkami pri plánovaní kuchyne pretože ich možno naplánovať ako skrinky úložné, riadové a výsuvné. Ak teda potrebujete veľa úložného priestoru, vysoké skrinky sú nevyhnutné.

TIP: Naplánujte si správne vnútorné vybavenie všetkých kuchynských skriniek a doplnky objednajte spolu s kuchynským nábytkom. Ak ich nakúpite neskôr samostatne budú výrazne drahšie.

7. Výber spodných skriniek, nástenných skriniek a rohových skriniek

Spodné skrinky tvoria základ vašej kuchyne a preto určujú jej tvar. Najprv má zmysel plánovať rohové skrinky a potom skrinku pod drez s umývačkou riadu a skrinku na rúru alebo varnú dosku. Nakoniec je možné medzery vyplniť požadovanými typmi skriniek. Najmä pri rohových kuchyniach teda L a U kuchyniach je dôležité myslieť na prípadné rohové skrinky aby sa čo najlepšie využil dostupný priestor a vyhli sme sa mŕtvym rohom.

Mimoriadne praktický doplnok na ktorý sa pri plánovaní často zabúda je skrinka na triedenie odpadu. Likvidácia zvyškov je totiž jedným z najčastejšie vykonávaných pracovných krokov v kuchyni. Likvidácia bude ešte jednoduchšia ak triedič odpadu naplánujete priamo pod umývadlo.

8. Vyberte si svoj dizajnový štýl

Vybrali ste kuchynské spotrebiče a skrinky. Teraz je to o otázke dizajnu a v konečnom dôsledku o štýle. Pohľad na sortiment výrobcov kuchýň a návšteva špecializovaného predajcu poskytujú dobrý prehľad o aktuálnych trendoch. To čo charakterizuje vzhľad kuchyne je predovšetkým výber kuchynských dvierok. Okrem materiálu a farby musíte riešiť aj nasledujúce otázky:

• Hladký predok?

• Matná alebo lesklá predná časť kuchyne?

• Dvierka s rúčkou alebo bezdotykové ?

9. Naplánujte umiestenie umývadla

Všimli ste si, že väčšinu času trávite v kuchyni pri dreze? Presnejšie asi dve tretiny vášho času. A práve preto je také dôležité zaoberať sa plánovaním a dizajnom tohto miesta. Okrem vzhľadu drezu a dizajnu batérie je to aj otázka funkcie a pohodlia:

• Aký tvar umývadla uprednostňujete?

• Z akého materiálu bude umývadlo?

• Potrebujete odkvapkávaciu dosku?

Početné doplnkové funkcie armatúr a drezov vám uľahčia každodenný život.

Pre každý problém s plánovaním sa pracuje na riešení: Ak je napríklad nedostatok miesta, drez je vybavený príslušenstvom aby sa na malom priestore dalo vykonať veľa práce.

10. Naplánujte si pracovnú plochu a vyberte pracovnú dosku

Pri pracovnej doske je prvoradá správna výška. Tá sa určuje podľa toho kto bude hlavným používateľom kuchyne.

Dizajn pracovnej dosky samozrejme podlieha vašim individuálnym preferenciám.

11. Naplánujte si zástenu vrátane osvetlenia

Zástena sa montuje medzi pracovnú dosku a spodný okraj nástenných skriniek alebo digestorov.

Dajú sa tu naplánovať napríklad dekoratívne osvetľovacie systémy, vešiaky či iné funkčné či dizajnové prvky, ktoré zabezpečia poriadok a viac pohodlia a úložného priestoru.