Dohodnite si obhliadku
Mame individualny pristup
+421 948 666 700
Po - Pia: 09:00 / 18:00
info@namierukuchyne.sk
Napíšte nám sme tu pre Vás

Články na najžiadanejšie témy

To najžiadanejšie z našeho blogu

Pracovné dosky do kuchyne

Výber pracovných dosiek je veľký. Rovnako ako ich kreatívne využitie.

Môžeme mať vsadené umývadlo do tej ktorej pracovnej dosky ?

Alebo môžeme mať z rovnakého materiálu boky kuchynského ostrovčeka a aj pracovnú dosku ?

Pri výrobe kuchyne na mieru vieme že pri výbere kuchynskej pracovnej dosky ide o viac ako len nejaký kus materiálu. Otázky využitia a naplánovania sú totiž rovnako dôležité ako finančné náklady. Preto by ste sa mali informovať o rôznych druhoch materiálov, ako aj o možnostiach dizajnu.

Čo sa ďalej dozviete ?

Prečo je výber pracovnej dosky taký dôležitý Minimálne požiadavky na pracovnú dosku Hĺbka kuchynskej pracovnej dosky Hrúbka kuchynskej dosky Pracovná doska ako dizajnový prvok Široká škála materiálov na kuchynské pracovné dosky

Prečo je výber pracovnej dosky taký dôležitý?

Kuchynská doska – často skrátene označovaná ako pracovná doska – je povrch, ktorý priamo susedí so spodnými skrinkami. Pracovná doska sa používa v kuchyni hlavne ako:

 • Miesto na prípravu jedla
 • Praktická odkladacia plocha na spotrebiče a doplnky

Dobré vedieť : Možno si to neuvedomujeme ale kuchynské pracovné dosky sú najviac namáhanou časťou kuchyne.

Pracovná doska je ale dôležitá aj pre výber typ drezu a varnej dosky. Nakoniec sa drez alebo varná doska osadia do pracovnej dosky, takže typ inštalácie , montáže musí byť vopred jasný. Toto je obzvlášť dôležité, keď má byť vstavaný drez a zapustená varná doska umiestnené v jednej zarovno s povrchom pracovnej dosky.

Nasledujúce možnosti plánovania ukazujú, ako úzko spolu súvisia výber vstavaného drezu a pracovnej dosky:

 • Vstavaný drez bude vyrobený z rovnakého materiálu pracovnej dosky
 • Zafrézovanie odkvapkávacej dosky do kuchynskej dosky
 • Zapustené umývadlo

Tip : pred kúpou akejkoľvek pracovnej dosky porozmýšľajte akým spôsobom bude vsadené umývadlo a varná doska.

Minimálne požiadavky na pracovnú dosku Pracovné dosky v kuchyni musia vydržať veľké zaťaženie po mnoho rokov. Pretože sa tu veľa krája, presúvajú sa hrnce a panvice a svoje miesto na kuchynských doskách nachádzajú aj malé domáce spotrebiče ako hriankovače, kuchynské roboty či mixéry.

Vaša pracovná doska by teda mala spĺňať určité kritériá a mala by:

 • sa ľahko čistiť, jednoduchá starostlivosť
 • byť robustná, pevná
 • odolná voči vyblednutiu
 • mať správnu pracovnú výšku
 • byť dobre presvetlená

Dôležité sú samozrejme aj ďalšie kritériá, ako sú náklady. Pre optimálne pracovné prostredie je však rozhodujúca pracovná výška a dostatok pracovného svetla.

Hĺbka kuchynskej pracovnej dosky Pracovné dosky v kuchyni majú spravidla hĺbku 60 cm. Pracovné dosky nie sú náhodou hlboké 60 cm. Väčšina prác v kuchyni prebieha na prednej 30 cm strane pracovnej dosky. Zadnú 30 cm stranu možno použiť ako odkladacie miesto na kuchynské náčinie a potraviny. Ak budú takto oddelené, všetko ma svoje miesto a nezavadzajú si navzájom na pracovnej doske v kuchyni.

Tip : Akékoľvek kuchynské vychytávky a doplnky v zadnej časti pracovnej dosky neprekážajú, kľudne si tam umiestnite rádio alebo kvetiny.

Samozrejme sú možné sú však aj mimoriadne hlboké pracovné dosky -čím viac tým lepšie. Kuchynské ostrovčeky si napríklad vyžadujú hlbšie pracovné dosky viac ako 60 cm.

Hrúbka kuchynskej dosky

Hrúbka pracovnej dosky sa môže líšiť. To závisí od materiálu a vašich optických preferencií.

Hrúbka pracovnej dosky je možná od 1 do 6 cm:

 • Super tenké: 1 až 1,6 cm
 • Tenké: 2 až 3 cm
 • Štandardné: 4 cm
 • Super hrubé: 6 cm

Ak túžite po obzvlášť tenkej a napriek tomu robustnej pracovnej doske, mali by ste namiesto skla zvoliť nehrdzavejúcu oceľ alebo keramiku. Ak túžite po extrémne hrubej pracovnej doske berte na vedomie že nie je vždy jednoduché ju namontovať. Pri ťažkom materiáli (betón, prírodný kameň) je vhodné zvoliť dosku čo najtenšiu. Po prvé, uľahčuje inštaláciu. Po druhé, na spodné skrinky tlačí menšia hmotnosť.

Tip : optický vzhľad extrémne hrubej pracovnej dosky dosiahnete aj tak že na prednú stranu namontujete lištu – lemovanie s hrúbkou aj 12cm.

Pracovná doska ako dizajnový prvok Pracovná doska navyše zohráva kľúčovú úlohu ako dôležitý dizajnový prvok. Okamžite upúta, a preto by samozrejme mala vyzerať dobre, ladiť s prevládajúcim štýlom kuchyne a zodpovedať individuálnym predstavám. Vďaka najmodernejším výrobným procesom a technikám spracovania dnes už dizajn pracovných dosiek takmer nekladie žiadne hranice.

Široká škála materiálov na kuchynské pracovné dosky Kuchynské pracovné dosky sa vyrábajú z rôznych materiálov. Vzhľadom na rôznorodosť materiálov a prevedení však nie je vždy jednoduché nájsť tú správnu kuchynskú dosku pre vás.

Medzi otázky, ktoré idú ruka v ruke s výberom pracovnej dosky, patria:

 • Ktorý materiál je obzvlášť nenáročný na údržbu?
 • Ktorý materiál je obzvlášť odolný?
 • Aké sú výhody a nevýhody rôznych materiálov?
 • Čo je pre vás obzvlášť dôležité, pokiaľ ide o vašu pracovnú
  dosku?